Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Építőipari árak hatása az ingatlanpiacra
A felszökött építőipari árak hatása az ingatlanpiacra: mi várható a közeljövőben?
Az utóbbi fél évben olyan drasztikusan emelkedtek az építőipari alapanyagok árai, hogy nemcsak az építési beruházóknak szaladt fel a szemöldöke, szinte mindenkihez eljutott az égig futó árak híre. Vajon mely anyagokat érintette ez a leginkább, és ez milyen hatással volt az – egyébként is szemtelenül dráguló – ingatlanpiaci árakra? Cikkünkben ezt tekintjük át röviden.
Az ingatlanpiaci árak felfelé törése
Ahogy egy korábbi cikkünkben már kifejtettük, az ingatlanpiaci árak az utóbbi évben, látszólag a logikának ellentmondva, lelkiismeretesen meneteltek felfelé. Ennek számos okot tulajdoníthatunk: ilyen például a kedvező adókörnyezet (azaz az 5%-os áfa), a családtámogatások és az ideális hitelkonstrukciók is – de ezek közé tartozik az építőipari alapanyagárak emelkedése is.
Mégis milyen mértékű volt az építőipari alapanyagárak emelkedése?
Az emelkedés mértéke több esetben is szinte sokkoló:
- Az acél ára 30%-kal emelkedett, ami megannyi más tényező drágulását is azonnal magával vonta – mint például a tartószerkezetek és az elektromos vezetékek drágulását.
- A hőszigetelő anyagok a fővárosban 55%-kal drágultak, amelyek szintén az egyik legnagyobb mértékben használt anyagtípusnak számítanak az építkezések során.
- A beton áremelkedése is kétszámjegyűre hízott, amiből szintúgy nagy mennyiség szükséges az építési munkálatokhoz.
- Ami a leginkább szembeszökő változás, az a fa árának alakulása: ez országos szinten ugyanis 160%-ot emelkedett a nyárra.
- A fénysebességgel rohanó áremelkedések egyes alapanyagok esetében a napi árazás bevezetését hozták magukkal, amire az elmúlt 20 évben nem is volt példa.

Az alapanyagár-emelkedés hatása az ingatlanpiacra: mi jön még?
Ez a hatalmas tavaszi-nyári „bumm” az alapanyagárak területén bizony kétszámjegyű emelkedést hozott magával az ingatlanértékesítési árakban is, amelyre még az építőiparban nemrég beindult „fehéredés” is rátett egy extra lapáttal. Ugyan az helytálló állítás, hogy jó minőségű és kedvező lokációjú fejlesztésekre mindig is szükség lesz, az is tagadhatatlan, hogy – a használt lakások iránti alacsonyabb kereslet okán – sok esetben érdemesebb inkább újszerű, magas minőségben kivitelezett lakást vásárolni, mint egy teljesen frissen épített otthonba fektetni pénzünket – legalábbis amennyiben önerőből vásárolunk. Ha viszont már valamilyen támogatást szeretnénk igénybe venni, akkor a döntést több oldalról is érdemes megvizsgálni, hiszen az új lakások vásárlásához nyújtott támogatási lehetőségek jóval kecsegtetőbbek, mint a használt lakások esetében felkínált opciók.
Ami pedig a közeljövőt illeti, egyes szakértők szerint idén télre már javulhat a helyzet az építőanyagárak terén. Néhány héttel ezelőtt már el is kezdődött az alapanyagárak csekély mértékű csökkenése, aminek az egyik indikátora lehet a kormány exportkorlátozásának bevezetése, azaz az egyes stratégiai fontosságú építőipari alapanyagok exportjának tilalma. Azonban érdemes megjegyezni, hogy ez a lefelé menetelés közel sem olyan mértékű és ütemű, mint amilyen a tavaszi emelkedés volt; ráadásul ezt a csökkenést várhatóan rövidtávon emelkedésbe fordítja a növekvő szállítmányozási költség. Végül, de nem utolsósorban jövőre megszűnik az 5%-os építőipari áfa is, így (anélkül, hogy komolyabb jóslásokba bocsátkoznánk) több, mint valószínű, hogy a jövőben kevesebb új ingatlan fog épülni
Ha ingatlanpiaci kérdéseidre szeretnél szakszerű választ kapni megbízható piaci szereplőktől, keress minket bátran: szívesen állunk a rendelkezésedre!