Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Ingatlanpiaci árak
Egyetlen dolog biztos, a bizonytalanság – avagy: meddig menetelnek még felfelé az ingatlanpiaci árak?
Amióta az életünk szervezés részét képezi a koronavírus, szinte „egymásra licitálva” halljuk az egyes piaci szereplőktől, hogy melyik szektor van a legnagyobb bajban, mire hat a leginkább negatívan a pandémia. Nos, egy terület kivétel ez alól: ez bizony az ingatlanpiac. De meddig menetelnek még felfelé az árak ezen a piacon, mi ennek a növekedésnek az oka még ezekben a vészterhes időkben is, és vajon mi várható 2022-ben?
Látszólag ellentmondunk a logikának
Hullámokban a gazdaságra törő vírushelyzet, munkanélküliség, keresleti válság és egy hatalmas adag bizonytalanság – ezek a tényezők jellemzik az utóbbi évünket, amiből logikusan arra lehetne következtetni, hogy az emberek inkább a spórolásra összpontosítanak az ingatlanvásárlás helyett (ahogy tették azt a 2009-es válság esetében is). Azonban az ingatlanpiac négyzetméterárai még mindig tovább masíroznak felfelé – köszönhetően azoknak a folyamatoknak, amelyeknek (többek között) épp a járvány ágyazott meg.
Mi várható vajon 2022-ben ezen a piacon? Cikkünkben számításba vesszük röviden az egyes kapcsolódó folyamatokat – fontos azonban leszögezni, hogy egyértelmű jóslatokba nem érdemes bocsátkozni, hiszen az ingatlanpiac alakulása egy „többismeretlenes egyenlet” eredménye: pláne, ha abba a bizonyos egyenletbe még bekerül egy új (ám sajnos annál lelkesebb) szereplőként a Covid is.

Tényezők, melyek alapvetően az árcsökkenést predesztinálnák
Vannak tényezők, melyeket minden esetben érdemes megvizsgálni, ha azon törjük a fejünket, milyen irányba indulhatnak meg az ingatlanárak a közeljövőben. Ezek zömében az árcsökkenésre engednének következtetni pusztán logikai alapon, hiszen…
- a kamatok esetleges növekedése,
- a munkahelyek számának csökkenése,
- az infláció növekedése,
- az építőipari árak drasztikus emelkedése
mind-mind azt diktálnák, hogy az ingatlanpiaci árak bizony csökkenésnek indulnak. Mindezek ellenére az ingatlanpiac kitartónak bizonyul: nem gyengült a koronavírus-járvány alatt sem.

Mi az oka mégis az ingatlanpiaci növekedésnek?
Ugyan az ingatlanpiacon tapasztalt növekedés az utóbbi évben lelassult, megállni nem állt meg. Ez röviden az alábbiakkal áll szoros összefüggésben:
- Ugyan több szektorban is a csőd szélére került megannyi kkv, összességében elmondható, hogy hazánkban jelenleg nincs válság.
- Megannyi kormányzati intézkedés támogatja az ingatlanvásárlásokat és -építéseket: a CSOK, az otthonfelújítási programok és a kedvezményes lakásáfa mind-mind felhajtóerőt jelentenek a piacon.
- Úgy fest, a hitelek esetében az alacsony kamatszintek még hosszú évekig megmaradnak, ami által még mindig az ingatlan számít az egyik legjobb befektetési eszköznek.
- Az ingatlanpiac egyharmada befektetőkből áll, akiket nem befolyásol az infláció: céljuk, hogy mielőbb befektessék vagyonukat, melyet vagy védenek vagy még gyarapítanak is ilyen módon.
- A járvány több folyamatot is felgyorsított: ilyen például a fővárosiak agglomerációba való költözése, ami a pandémia alatt láthatóan felfutott.
- Végezetül: a puszta számadatok olykor ferdíthetnek a valóságon – az online fellelhető ingatlanárak sokszor az eladók „vágyait” reprezentálják inkább, mintsem az adás-vétel utáni valós vételárat; a statisztikák pedig általában a kínálati árakból indulnak ki.

Láthattuk, hogy megannyi különböző érdekes tényező befolyásolja az ingatlanpiaci árak alakulását: kíváncsian állunk elébe, hogy pontosan mit fog hozni a 2022-es év. Egy biztos: mi mindig igyekszünk az ügyfeleink számára, személyre szabottan megtalálni a piac kínálta legjobb lehetőségeket!